Foto av Designecologist

Tycker du om att brodera tillsammans med andra? Att inspireras i grupp, att utbyta idéer och samarbeta över projekt, utställningar eller gemensamma broderier? Då kan du gå med i någon av Täcklebo Broderiakademis cirka 50 lokalgrupper runt om i Sverige! Du är varmt välkommen att kontakta din närmaste lokalgrupp och se vad de gör.

Lokalgrupperna ska hålla sig till Broderiakademins syfte att främja broderiet som konstnärligt uttrycksmedel och att vara ett forum för att stärka samhörigheten mellan dem som ägnar sig åt broderi. I övrigt arbetar och organiserar sig lokalgrupperna helt självständigt. En del lokalgrupper bildar studiecirklar i något studieförbunds regi.

Lokalgrupperna är öppna för alla som är betalande medlemmar i Täcklebo Broderiakademi. Varje medlem kan knyta andra medlemmar till sig och bilda en ny lokal broderigrupp, även på en ort där det redan finns någon eller flera grupper. Varje lokalgrupp ska välja en kontaktperson gentemot styrelsen.

Nya grupper, byte av kontaktperson eller uppdaterade adressuppgifter till kontaktpersonen anmäls så snart som möjligt till lokalgruppsansvariga Chatrin Johnson chatrinjohnson@gmail.com

Chatrin skickar ut ett informationsmejl till kontaktpersonerna några gånger om året. Hör gärna av dig till henne om du har frågor, funderingar eller förslag. Styrelsen hör gärna från lokalgrupperna!

Som du säkert vet, finns Broderiakademin på Facebook. Flera lokalgrupper har egna Facebook-sidor, där de lägger ut information och bilder, t.ex. om vad de broderar just nu eller om pågående och kommande utställningar. Det blir en bra inspirationskälla för alla medlemmar. Kalla gärna er fb-sida ”Täcklebo Broderiakademi” följt av ert gruppnamn eller ort, så att intresserade kan hitta er.

Här följer en förteckning över alla lokalgrupper i Sverige med kontaktpersoner:

Blekinge

Kontaktperson: Marie-Louise Nilsson, tel. 0454-771381, 070-3015879,
e-post info@mimmi.nu

Bohuslän

Lokalgrupp: Sy-mä-trå, Kontaktperson: Ingela Bertilson, tel. 070-577 64 26,
e-post ingelabertilson@gmail.com

Bohuslän – Uddevalla

Kontaktperson: Barbro Hurtig, tel. 076-0384164,
e-post barbrohurtig@gmail.com

Docksta

Lokalgrupp: Rapakivi, Kontaktperson: EvaCarolina Johansson, tel 070-190 85 98,
e-post evanisse@outlook.com

Ekerö

Lokalgrupp: Röda tråden, Kontaktperson: Susanna Laurentii, 076-192 99 74,
e-post susanna.laurentii@gmail.com

Enköping

Lokalgrupp: Erika Cyrillus, tel 0730-558048

e-post erika@kyrktuppen.se

Eskiltuna 1

Daggrupp: Kontaktperson Kirsti Waltari, 073-9842729

epost; kirsti.waltaristrom@gmail.com

Eskilstuna 2

Kvällsgrupp: Kontaktperson: Berit Jansson, tel. 070-6850829,
e-post beritelijansson@gmail.com

Gotland

Lokalgrupp: Sömsmånen, Kontaktperson: Britten Dahné, tel. 070-456 44 77,
e-post: grogarnsbritt@gmail.com

Gällivare Malmberget Koskullskulle

Lokalgrupp: Malmnålarna, kontaktperson: Karina Jarrett,
e-post: karinaojarrett@gmail.com

Gävle

Lokalgrupp: Lösa boliner. Kontaktperson, Ulla Forsberg, tel. 070-203 18 63 ,
e-post: blomulla@hotmail.com

Göteborg

Kontaktperson: Kristin Andersson, tel. 031-14 30 60 el. 070-728 86 24,
e-post skrotstina@gmail.com

Göteborg  Västra Frölunda

Lokalgrupp: Textila äventyr, Kontaktperson: Lena Lomander, tel. 070-764 16 62,
e-post: lena_lomander@hotmail.com

Halland

Kontaktperson: Britta Rohlén, tel. 035 -21 33 33 el. 072-214 55 73,
e-post: britta@desktopsystem.se

Helsingborg

Lokalgrupp: Täcklorna, Kontaktperson: Kerstin Anderberg, tel. 042-29 77 84 el. 073-039 77 84 e-post: anderberg.kerstin@telia.com

Härnösand

Kontaktperson: Kristina Wålsten, tel 072-7201277
e-post: kristina.walsten@gmail.com

Hässleholm 1

Lokalgrupp Hässlestygn. Kontaktperson: Inga-Britt Jeppsson, tel: 070-579 11 55
e-post: ingabrittjeppsson@hotmail.com

Hässleholm 2

Lokalgrupp: Fria trådar, Kontaktperson: Åsa Spångberg, tel. 070-824 37 36
e-post: asabspangberg@hotmail.com

Jönköping

Kontaktperson: Eva Albrektsson, tel 073-043 19 03
e-post: eva.albrektsson@hotmail.com

Karlskoga

Kontaktperson: Inga Eriksson, tel. 070-690 78 93
e-post: inga_e@hotmail.com

Karlstad

Kontaktperson: Gudrun Midebo, tel. 076-796 07 11
e-post: gudrun.midebo@hotmail.com

Katrineholm

Kontaktperson: Ulla Månsson, tel. 073-022 81 04
e-post: ullamansson62@gmail.com

Kinnekulle

Lokalgrupp: Kinnekullebrodöserna, Kontaktperson: Pian Bates tel. 070-794 23 70
e-post batespian@gmail.com

Kristianstad

Lokalgrupp: Glädjestygn, Kontaktperson: Margareth Persson, tel.0733-12 24 24
e-post: margareth.persson@gmail.com

Lidköping

Kontaktperson: Pian Bates tel. 070-794 23 70
e-post: batespian@gmail.com

Linköping

Lokalgrupp:Lintråden, Kontaktperson: Siv Wolgersdotter tel. 073-023 80 98
e-post: siv.wolgersdotter@gmail.com

Märsta-Sigtuna

Lokalgrupp: Vilda Trådar, Kontaktperson: Berit Erixon, tel. 070- 531 84 19
e-post: berit.erixon@telia.com

Norge

Kontaktperson: Inger Walker

epost:ingerhwalker@gmail.com

Norrbotte

Lokalgrupp: Norrtrådar, kontaktperson: Siv Johansson, tel. 070-626 51 36,
e-post: sivbjohansson@hotmail.com

Skara

Kontaktperson: Pian Bates, tel. 070-794 23 70
e-post: batespian@gmail.com

Skövde

Kontaktperson: Marie-Louise Alfredsson, tel. 073-344 19 93
e-post: backedalen@telia.com

Sollentuna

Kontaktperson: Pia Fredriksson, tel. 073-708 45 22 el 08-754 45 22,
e-post: pia.fredriksson@hotmail.com

Staffanstorp 1

Kontaktperson: Britt Lilja, tel. 076-050 49 69
e-post: lilja.stp@telia.com

Staffanstorp 2

Kontaktperson: Zuzana Vlkova, tel. 0730-823304
e-post: zanna5@telia.com

Stockholm

Lokalgrupp: Tråden i tiden. Kontaktperson: Ewa Jenninger, tel 0707-161729
epost: ewa@studieförbunden.se

Stockholm Söder

Lokalgrupp: Kråksparkarna. Kontaktperson: Berit Ingeborgsdotter-Weber, tel. 072-246 22 77,

e-post: berit.ingeborg.weber@gmail.com

Sundsvall

Lokalgrupp Målande tråd. Kontaktperson: Chatrin Johnson, tel. 060-15 04 23
e-post: chatrinj@telia.com

Södertälje 1

Lokalgrupp: Tokbrodöserna. Kontaktperson: Inger Svensson,070-482 80 48 ingersvensso@gmail.com

Södertälje 2

Lokalgrupp: Trådsmedjan. Kontaktperson: Else Eklöf, tel. 070-595 12 00
e-post: else@eklof.net

Täby

Lokalgrupp: Raka stygn. Kontaktperson: Annika Widmark, tel. 08-7559261 el. 073-731 16 37, e-post: aawidmark@gmail.com

Umeå

Lokalgrupp: Genom nålsögat. Kontaktperson: Karin Engström, tel. 070-233 65 34, e-post karin@kreakom.se

Uppsala

Lokalgrupp Tråckelmajorna. Kontaktperson: Carin Nordlund, tel. 076-802 85 40,
e-post: carin.b.nordlund@gmail.com

Värnamo

Lokalgrupp: Ryaknuten. Kontaktperson: Lena Krantz, tel. 070-25 90 164
e-post: lekr48@gmail.com

Västervik

Lokalgrupp: Västerviksbrodöserna. Kontaktperson: , tel. Eva-Lena Lundberg, 073-15 44 739
e-post: evalenalundberg@yahoo.se

Västerås

Kontaktperson: Berit Lundqvist, tel. 021-18 58 65
e-post: berit@bergstoppen.se

Växjö

Kontaktperson: Barbro Bloom, tel.073-759 14 14
e-post: barbro.bloom@gmail.com

Öland

Lokalgrupp Blå brodöser, Kontaktperson: Siv Stenmalm, tel. 073-171 92 72
e-post: mstenmalm@yahoo.com

Öland södra

Lokalgrupp, Kontaktperson: Elisabeth Axelsson, tel 070-3231396
epost: elisabeth.axelsson@gmail.com

Örebro

Lokalgrupp: örebrodöserna, Kontaktperson: Ingegerd Gyrulf, tel. 070-616 67 80, e-post ingegerd.gyrulf@gmail.com

Östergötland

Lokalgrupp: Östgötagruppen. Kontaktperson: Annicka Greborn Holmqvist, tel 0702-137 310, e-post annickagh@gmail.com

Österlen

Kontaktperson: Ingrid Brink, tel. 076-256 44 85,
e-post: pollamazi@gmail.com